Eurid wprowadza APEWS na czas pandemi COVID-

        W celu ochrony użytkowników końcowych przed możliwymi nadużyciami z wykorzystaniem nazw domen powiązanych z obecnym stanem zagrożenia COVID-19 (koronawirus), EURid wprowadził w zgodzie z Komisją Europejską nowy zbiór zasad.
        Zaimplementowany został system APEWS (system wczesnego ostrzegania i zapobiegania nadużyciom), który ma na celu uniemożliwienie rejestracji podejrzanych nazw domen. Będą przeprowadzane dodatkowe analizy danych rejestracyjnych dla istniejących oraz nowych domen, które zawierają słowa kluczowe powiązane z obecnie panującą pandemią. Ze względów bezpieczeństwa lista słów kluczowych nie zostanie udostępniona. Osoby rejestrujące domeny zawierające wykryte słowa kluczowe będą musiały potwierdzić swoje dane i w ciągu siedmiu (7) dni kalendarzowych wystosować oświadczenie, dokumentujące, że nazwa domeny została zarejestrowana w "dobrej wierze".
Przypadki specjalne:
W przypadku gdy domena .eu zawiera słowa kluczowe powiązane z obecną pandemią, oraz EURid został poinformowany lub wykrył, iż domena kieruje na podejrzaną stronę, wyżej wymienione oświadczenie musi zostać dostarczone w ciągu trzech (3) dni kalendarzowych.
W przypadku braku otrzymania dokumentacji w wyznaczonym terminie, EURid zawiesi domenę w zgodzie z wprowadzonymi procedurami (domena nadal będzie widoczna w systemie rejestru, ale nie będzie funkcjonować).
Jeśli na domenie zostanie wykryta podejrzana aktywność, bezzwłocznie poinformowane zostaną odpowiednie organy.
Obostrzenia będą obowiązywały do końca Q2 2020 z możliwością przedłużenia, zależnie od decyzji EURid oraz Komisji Europejskiej.