Wysyłanie wiadomości e-mail w srodowisku PHP

Jeśli chcesz sprawdzić, czy możliwe jest wysyłanie wiadomości e-mail przez PHP ze swojej strony internetowej, stwórz skrypt mailtest.php i skopiuj do niego poniższy kod. Edytuj tylko adres odbiorcy i adres nadawcy. Skopiuj skrypt do dowolnego katalogu, a następnie wywołaj go przez przeglądarkę. Na przykład, jeśli znajduje się on w katalogu głównym witryny (katalog /www), wpisz w przeglądarce https://www.domena.koncowka/mailtest.phpUżywaj tylko znaku „\n” (nowego wiersza), aby kończyć wiersze z nagłówkami. W zależności od serwera pocztowego odbiorcy, jeśli nagłówki są oddzielone parą znaków „\r\n”, wiadomość e-mail może być wyświetlana nieprawidłowo.

UWAGA! Jeśli zamierzasz wysyłać e-maile za pośrednictwem serwisu, KONIECZNE JEST ZABEZPIECZENIE PRZED NADUŻYCIAMI SPAMOWYMI! Jeśli tak się nie stanie, a ktoś niewłaściwie użyje Twojego skryptu do masowego wysyłania spamu, funkcja mail() zostanie wyłączona dla Twojej witryny.

Dzieje się tak dlatego, że nasila się liczba automatycznych ataków na formularze na stronach internetowych. Roboty hakerskie wyszukują skrypty, które można wykorzystać, a następnie wysyłają dużą liczbę niechcianych wiadomości e-mail.

Wysyłanie z formularza można zabezpieczyć np. poprzez dodanie konieczności skopiowania specjalnego kodu z obrazka (losowy tekst, cyfry) przed wysyłką. Jeśli kod się nie zgadza, wiadomość e-mail nie zostanie wysłana. Więcej informacji na temat rozpoznawania, czy nadawca jest robotem czy człowiekiem, znajdziesz w artykule Wikipedii - Captcha.